South Dakota Trapshooting Association



Home Page


Congratulations to our winners of 2020!!
Oct 26th - Butch Alvarado - Roberts Co Sportsman Club
Oct. 19th - Darwin DeGroot - Platte
Oct. 12th - Cody Breland - Mitchell
Oct. 5th - Rod Larson - Crooks

Sept. 29th - Paul Fiebelkorn - Crooks
Sept. 21st - John Kaiser - Kadoka Trap Club
Sept. 14th - Al Schmidt - Crooks
Sept 7th - Scott Gruby - Webster

Aug. 31st - Bonnie Martin - Crooks
Aug. 24th - Dan Schutt - Edgemont
Aug. 17th - Alan Walls - Crooks
Aug. 10th - Barb Gottlob - McCook Sportsman Club
Aug. 3rd - John Dean - Platte 

July 27th - Zac Bremmon - Webster 
July 20th - Jason Holman - Roberts Co.
July 13 - Cody Breland - Mitchell
July 6th - Jim Peters - Crooks
July 4th - Jeff Serfoss - Aberdeen

June 29th - Delwyn Overwig - McCook Sportsman Club
June 22nd - Denny Matthews - Crooks
June 15th - Paul Steffen - Crooks
June 8th - Jonathon Larson - Crooks
June 1st - Carter Kerk - Issak Walton Pierre

May 25th - Yvonne McGinnis - Faith
May 18th - Bill Reitter - Crooks
May 11th - Norm Schoenfelder - Mitchell
May 4th - Kaycie Gregerson - Hot Springs

April 27th - Leroy Fedderson - Kadoka Trap Club
April 20th -  Toby Dede - Crooks
April 13th - Quent Pearson - Edgemont
April 6th - Tom Mahan

Mar 30 - Bart Fredreckson - Mitchell
Mar 23th - Brent White - Edgemont
Mar 16th - Allen Ness - Crooks
Mar 9th - Karen K - Platte Gun Club
Mar 2nd - Bill Wagner - Crooks

Feb. 24th - Hunter Mess - Crooks
Feb 17th - Dean Niederbaumer - Aberdeen
Feb. 10th - Steve B. - Edgemont Trap Club
Feb. 3rd - Dereck Kwosnicwski - Webster

Jan. 27th - Monty Behunin - Edgemont
Jan. 20th - Desiree Teslow - Crooks
Jan. 13th - Michael Bonefield - Spearfish
Jan. 6th - Carrie Kaufman - Webster

Dec. 30th - Roger Eastland - Pierre
Dec. 23rd - Marla Edwards - Pierre
Dec. 16th - John Wudell - Crooks
Dec. 9th - Duane Plucker - Crooks
Dec. 2nd - Darby Fast - Aberdeen

Nov. 25th - Vern Thompson - Crooks
Nov. 18th - Mark Slaba - Geddes
Nov. 11th - Dave Lutz - Faith
Nov. 4th - Wayne Sanders - Crooks

Oct. 28th - Troy Kirsch - Platte
Oct. 21st - Brett Brown - Crooks
Oct. 14th - Jerry DeHondt - Spearfish
Oct. 7th - Phoebe Larson - Crooks

Sept 30th - Billie's Cafe - Roberts Co. Sportsman Club
Sept. 23rd - Billy Kapperman - Crooks
Sept. 16th - Jay Kirsch - Crooks
Sept. 9th - Pat Ahl - Crooks
Sept. 2nd - Tom Parquet & Remington - Kadoka Gun Club

Aug. 26th - Chad Keller - Crooks
Aug. 19th - Tim Murphy - Pierre Izaak Walton
Aug. 12th - John Shaw - Pierre Izaak Walton
Aug. 5th - Fred Hulms - Faith

July 29th - Kellie Spaans - McCook Co. Sportsman Club
July 22nd - Phil Franklin - Crooks
July 15th - Marty Olinger - McCook Co. Sportsman Club
July 8th - Tom Chatleain - Minnesota
Special 4th of July Drawing - Tim Bosch - Crooks 
July 1st - Tim Murphy - Pierre Izaak Walton

cache/wst.opf.4668336.xml

Attention high school trap shooters: Spread the word! Mount Marty College has scholarships available to help high school shooters transition in to collegiate shotgun shooting sports! Check out their facebook page and you may also give Coach Randy Hummel a call at 605-660-7430 for more information!! https://www.facebook.com/MMCShotgunSports/


Congratulations to our 2019 State Team

Captain             Fred Nagel 96.64

                        Todd Hanson 94.68

                        Troy Balk 93.81

                        Greg Johnson92.53
Mike Hettinger91.82

                        Darby Fast 91.53
Rod Larson 91.33

                        Wes Warning 9111
Roger Mastel 90.93
Jason Hanson 90.43

Lady 1             Becky Noble 87.61

Lady 2             Charon Geigle 83.95

Sub Junior    

Junior             Coleman Swanson 92.42
Caleb Simons 91.50

Junior Gold     Austin Duvall 91.34

Sub Veteran      Dana Edwards 94.21

                        Mark Policky 92.54

Veteran             Bob Orton 88.73

                        Rick Puetz 87.23

Sr Veteran         Dave Thorson 92.48

                        Bob Barker 89.83

Congratulations to our 2018 State Team

Captain             Matt Bartholow 98.10

                        Foster Bartholow 97.90

                        Fred Nagel95.78

                        Troy Balk 94.71

                        Todd Hanson94.69

                        Rod Larson 94.18

                        Scott Myren 93.55

                        Dana Edwards93.47

                        Greg Johnson92.90

                        Mike Hettinger92.62

Lady 1              Kylie Kaven 87.11

                        Becky Noble 84.01

Lady 2              Vicky Suby 89.08

                        Charon Geigle 86.94

Sub Junior        Coleman Swanson91.37

                        Jayden Youngerman70.64

Junior               Isabel Myren91.04

                        Terrell Viher89.37

Junior Gold       Austin Duvall 91.52

                        Carter Knecht 87.03

Sub Veteran      Tim Reed96.64

                        Mark Policky93.42

Veteran             Bob Orton88.68

                        Ken Spence87.13

Sr Veteran         Dave Thorson91.55

                        Bob Barker90.69

Reminder to all A.T.A. host locations: Please e-mail your registered shoot results to

 sdtrapshooting@yahoo.com to have them posted on the website.  Thank you!!

cache/wst.opf.4668336.xml
Website Builder