South Dakota Trapshooting Association

Archives

Previous 2017 Calendar Winners

Sept. 25th - Elroy Dragsten - Brookings
Sept. 18th - Doug Wenzel - Yankton
Sept. 11th - Steve Sneer - Brookings 
Sept. 4th - Mark Snuggerug - Crooks 

Aug. 28th - Kyle Crago - Mitchell
August 21st - Skyler Heirigs - Yankton
August 14th Clay King - Kadoka
August 7th - Patrick Eberts - Crooks

July 31st - Dale Adamson - Cooks
July 24th - Robert Griffin - Spearfish
July17th - Tim Kessler - Aberdeen
July 10th - Don Dobbs - Crooks
July 4th - Rachel Larson - Crooks 
July 3rd - Randy Lienow - Aberdeen

June 26th - Julie Picks - Crooks
June 19th - Jon Woodman - Aberdeen
June 12th - Jeff Hyink - Crook
June 5th - Derrick Ohme - McCook Sportsman Club

May 29th - Russ Nelson - Rapid City 
May 22nd - Glen Jonason - Spearfish
May 15th - Gerald Jonason - Mitchell
May 7 - Tim Paluch - Crooks
May 1 - Mike Hettinger - Mitchell - Donated for youth trapshooting

 April 24th - Gregory Rehms -Crooks
April 17th - Dave Larson - Crooks
April 10th - Betty Weber - Kadoka
April 3rd - Dustin Fluth - Crooks

March 27th -
 Todd Meierhenry - Crooks
March 20th - Ryland Strom - Platte
March 13th - Cindy Goeringer - Rapid City
March 6th - Curt Matzen - Crooks

Feb. 27th - Curtis Dertein - Platte
Feb. 20th - Cory Boyd - Kadoka
Feb. 13th - Steve T. - Mitchell 
Feb. 6th - Kevin S. - Crooks

Jan. 30th.  - Justin Parry - McCook Sportsman club
 Jan. 23rd - Terry Tendler - Crooks

Jan. 16th - Dana Randall - Aberdeen
Jan. 9th - Larry H. - Crooks
Jan. 2nd - Fred Nagel - Mitchell



Previous 2016 Calendar Winners


Dec. 26th - Paul Parish - Rapid City
Dec. 19th - Donnie Theel - Crooks
Dec 12th - Austin Pick - Crooks
Dec. 5th - Todd Meierhenry - Crooks


Nov. 1st - Darby Fast - Crooks
Nov. 7th - Todd Hanson - Aberdeen
Nov. 14th - Tim Emmer - Rapid City Trap Club
Nov. 21st - Jerry VanderEsch - Crooks
Nov. 28th - Bill Ribordy - Rapid City trap club

Oct. 3rd Bill Reitter - Crooks
Oct. 10th - Jerry B. - Aberdeen Gun Club

Oct. 17th. winner is Rich Hurley - R. City trap club
Oct. 24th. is Martin Nowak - Pierre Izaak Walton
Oct. 31st - Kevin Kirsch - Crooks

Sept. 26th Roger Feterl - McCook sportsman club - Salem
Sept. 19th Kyle Thompson - RCTC
Sept. 12th - Terry T - Crooks
Sept. 5th - Ken S. - Mitchell Gun Club

Aug. 29th - Frank S. - Rapid City Trap Club 
Aug. 22nd - Dan Bones - Crooks
Aug. 15th - Charlie Johnson - Spearfish
Aug. 8th - Melanie Seiter - Crooks
Aug. 1st - Bruce Anderson - Crooks

July 18 Rusty Langenbeau - Izaak Walton - Pierre
July 11 Chad Bonefield - Spearfish
July 4 Arlene Paluch -Crooks

June 27 Jerome McNary - Mitchell
June 20 Dale Larson - Geddes
 June 13th - Mike Rhode - Spearfish
June 6th - Mark Policky - Rapid City Trap Club

May 30th - Blaine Bohr - Mitchell 
May 23rd - Dennis Woodward - Crooks
May 16th - Justin McCorkell - Salem
May 9th - John Schwan - Aberdeen
May 2nd - Neal Emery - Spearfish

April 25th - Mike Blaalid -Mitchell
April 18th - Clark Blake - Spearfish
April 11th - Tom Strom - Aberdeen
April 4th - Dan Nachtigal - Platte

March 28th - Robert Henderson - Faith
March 21st - Marv Cox - Spearfish
March 14th - Bruce Anderson - Crooks
March 7 - Myron DeGroot - Platte


Feb. 29th - Mike Trudeau - Crooks
Feb. 22nd - Ben Few - Florida - Bought calendar up hunting in Mitchell Area
Feb. 15th - Andy Schofield - Kadoka Trap Club
Feb. 8th - Len Odenbach - Platte
Feb. 1st - Craig Weber - Kadoka Trap Club

Jan. 25th - Vince Fluckey - Crooks
Jan. 18th - Larry Meehan - Aberdeen
Jan. 11th - Don Singleton - Mitchell Gun Club
Jan. 4th - Christine Thompson- Crooks Gun Club


 
Previous 2015 Calendar Winners
Dec. 28th - Dave Wickman - Salem Sportsman Club
Dec. 21st - Jim. B - Rapid City Trap Club
Dec. 14th - Paul Gaetze - Pierre Isaak Walton
Dec. 7th - Brianna Thomas - Faith


Nov. 30th -  Jeff Hollmann - Mitchell
Nov. 23rd - Dwight Bremer - Platte
Nov. 16th -Barbara Wright - Rapid City
Nov. 9th -Tanya Bushong - Faith
Nov. 2nd - Mike V. - Crooks Gun Club


Oct. 26th - Cole Beckman - Crooks 

Oct 19th - Russell Cvach - Kadoka Trap Club 
Oct. 12th - Bill Bosler - Crooks 
Oct. 5th - Cathy Inman - Pierre

Sept. 28th - Keith Auck - Crooks 
Sept. 21st - Gary Boltges - Platte
Sept. 14th - Danna Edwards - Pierre Isaak Walton 
Sept. 7th -Kip Erickson - Platte 

Aug. 31st - Betty Weber - Kadoka Trap Club
Aug. 24th - Richard - Crooks Gun Club
Aug. 17th - Ester of Alzada, MT
Aug. 10th Marla Edwards - Pierre Isaak Walton
Aug. 3rd Tami & Peter Bonefield - Rapid City

July 27th - John Wooden - Aberdeen
July 20th - Gary Parry from McCook Sportsman Club
July 13th - Doug Rasmussan - Aberdeen 
July 6th - Devon Long - Mitchell
July 4th - Dan Hartman - Crooks

June 29th - Gavin Graverson - Crooks
June 22nd - Mike Cable - Crooks
June 15th -    Dan Lobien - McCook
June 8th - Clifford McGinnis - Faith
June 1st - Nick Rude - Aberdeen

May 25th - Leonard Oberle - James Valley Sportsman Club
May 18th - Gene Darnell - Florida
 May 11th Marlene Hettinger - Mitchell 
May 4th Pete Fischbach - Aberdeen 

April 27th Wayne Crosby - Platte 
April 20th - Mike VanVoorhis - Spearfish 
April 13th - Ray McCorkell - McCook Sportsman Club 
April 6th - James Eich - McCook Sportsman Club

March 30th - Charlie Bailey - Platte
 March 23rd - Darrell "Skip" Peterson, Rapid City Trap Club 
March 16th - Mark De Schepper - Crooks 
March 9th - Mike Rapp, Littleton, CO
March 2nd - Kevin Severy, Crooks 

Feb. 23rd - Chris Rapp, Littleton, CO 
Feb. 16th Rusty Merkel, Aberdeen
Feb. 9th Gerth Bushang, Faith
Feb. 2nd Mary Parquet, Kadoka Trap Club 

Jan. 26th Kurt Hoeft, Aberdeen 
Jan. 19th Dave Larson, Crooks
Jan. 12th Alan Miller, Mitchell
Jan. 5th Tracy Hand, Kadoka Trap Club

Previous Winners from 2014
 Dec. 28th Dave Graves, Crooks 
Dec. 22nd Randy Rozeboom, Crooks 
Dec. 15th Mike O'Bryan, Florida 
Dec. 8th Tim Stefanich, Crooks
Dec. 1st Kevin Sporrer, Pierre Izaak Walton

Nov. 24th - Kevin Severy, Crooks 
Nov. 16th - Kim Erickson, Aberdeen 
Nov. 9th - Wade Buehler, Pierre Isaak Walton  
Nov. 2nd - Jesse Oakley, Crooks 

Oct. 27th - Keith Schile, Aberdeen 
Oct. 20th - Dave A., Belle Fourche
Oct. 13th -Jarrad Fast, Iroquois
Oct. Jeff Kalo, Crooks

Sept. 29th - Harlan Frawkfurth, Faith
Sept. 22nd Eric Miller, Aberdeen 
Sept. 15th Leanoard Raddohl, Aberdeen
Sept. 8th Matt Bones, Crooks
Sept. 1st Scott Moore, Aberdeen


Aug. 25th Andy Petras, Kadoka Trap Club
Aug. 18th Gary, Crooks Gun Club
Aug. 11th - Jacque Snellenberger, Michigan 
Aug. 4th - Tim Herll, Mitchell

July 28th Dave Promen, trapshooters.com
July 21st Tyler Sandal, Pierre Izak Walton
July 14th Bob Jenson, Aberdeen 
July 7th Martin Wilbur from Salina, KS 
July 4th Teresa Sprinkel, Mitchell

June 30th Dan Rotert, Crooks
June 23rd Rick Kalsow, Yankton 
June 16th John Alvarez, McCook Co. Wildlife Club
June 9th Jay Gustafson, Crooks
June 2nd Denny Matthews, Crooks

May 26th Bruce Angle, Aberdeen
May 19th Boyd Hagenson, Britton
May 12th Seth Anderson, Aberdeen
May 5th TJ Faynum, McCook Co. Wildlife Club

April 28th Charles Oman 
April 21st Steve Uttecht, Kadoka Trap Club
April 14th Russell Payne, Faith
April 7th Kasey Keeler, Aberdeen

March 31st Rodney Larson, Crooks Gun Club
March 24th Ed Saneholtz, Napoleon, OH
March 17th David Thacker, Ellenburg, WA
March 10th Marty Hansen, Kadoka Trap Club
March 3rd Danny Schwanns, McCook Co. Wildlife Club
 

Feb. 24th Roger Fetrel, McCook Co. Wildlife Club
Feb. 17th Dan Bones, Crooks 
Feb. 10th Brad Haseman, Rapid City
Feb. 3rd Wade Stambach, Faith

Jan. 27th Brad Reuer, Aberdeen
Jan. 20th Daniel Brovcak, Crooks
Jan. 13th Kevin Femmer, Mitchell
Jan. 7th Justin McCorkel, McCook Co. Wildlife Club

Previous 2013 Calendar Winners 

Dec. 30th Allan Manson, Aberdeen
Dec. 23rd Patsy Clark, Crooks
Dec. 16th Jeff Beck, Crooks
Dec. 9th Jerry Leonard, Mitchell
Dec. 2nd Liz Christensen, Crooks 

Nov. 26th Mary Lerssen, Crooks
Nov. 18th Gary Vance, Faith
Nov. 11th Mitch Burgin, Crooks 
 Nov. 4th Chris Schaefers, Mitchell

Oct. 28th Tyler Marken, Aberdeen
 Oct. 21st Brian Medrud, Faith
 Oct. 14th Julia Paluch, Crooks
 Oct. 6th Stuart Sullivan, Mitchell

 Sept. 30th Mark Ramsdell, Aberdeen
 Sept. 23rd Larry Steffen, Crooks
 Sept. 16th Jake Stephenson, Aberdeen  
Sept. 9th Pat Laib, Mobridge
 Sept. 2nd Frank Redfield, Minnesota

 Aug. Jana Kemp, Mitchell
 Aug. 19th Joe Schere, Timber Lake
 Aug. 12th Mich Chapman, Mitchell
 Aug. 5th Chuck Ihlen, Crooks

 July 29nd James Gelinne, Aberdeen
 July 22nd Steve Mathison, Crooks 
July 15th Dale Boynton, Aberdeen 
July 8th Jim Beck, Crooks Gun Club
July 1st Peggy Riley, Faith

June 24th Katrina Kalo, Crooks
June 17th
Terry Von Seggein, Nebraska 
June 10th
  Justin Bryan, Kadoka Trap Club
June 3rd
Rusty Langenbeau, Pierre

May 28th
Jerry Larson, Mitchell
May 21st
Dustin Weier, Mitchell 
May 14th
Dana Brick, Aberdeen
May 7th Tim Hagen, Crooks

April 29th
, Jared Hermanck, Crooks
April 22nd
Marek Werner, Marshall 
April 15th
Andy Scarborough, Aberdeen
April 8th Bob Jarding, Crooks Gun Club
April 1st
Gregory Stahl, Crooks Gun Club

Mar. 25th
Chuck Keeler, Aberdeen 
Mar. 18th
Kevin Coon, Hartford
Mar. 11th Loren Bowden, Crooks Gun Club
 
Mar. 4th Tom Dafnis, Mobridge

Feb. 25th 
Dennis Bedenfeld, Aberdeen
Feb. 18th Darwin Jaqua, Crooks Gun Club
Feb. 11th Cody Williams, Pierre  
Feb. 4th 
Jeff Gutenkauf, Pierre

Jan. 28th Larry Highland, Yankton
Jan. 21th
John Woodman, Aberdeen
Jan. 14th Spencer Sperry
, Aberdeen
Jan. 7th Craig Weber, Kadoka Trap Club


Past State Shoot Results

To see the latest results from the South Dakota State Trapshoot, click on the link below:
http://www.myshootapp.com

2013 State Shoot Results - Mitchell, SD
2012 - Sioux Falls, SD                
2011 - Aberdeen, SD
2010 - Mitchell, SD                                
2009
 
2008                                                           
2007


2012

Rapid City Trap Club     Gold Shoot          Sept. 8th & 9th    Results
    

2013

Rapid City Trap Club      May 19th                        Results

Rapid City Trap Cub       June 23rd     Western Zone   Results

Crooks Gun Club            July 6th & 7th            Results


 Crooks Gun Club            Aug. 2nd-4th                Results

Crooks Gun Club           Aug. Results for the 24th and 25th





Congratulations to our 2013 State Team
based on 2013 shooting performance & having met the minimum team requirements
            Captain - Fred Nagel, Mitchell --.9778
                      Matt Bartholow, Rapid City - 9739
                      Foster Bartholow, Rapid City - 9577
                      Troy Balk, Sioux Falls  - 9560
                      Scott Myren, Mound City -  .9499
                      Todd Hanson, Aberdeen- .9496
                      Greg Johnson, Rapid City - .9450
                      Rod Larson, Sioux Falls - .9416
                      Dana Edwards, Pierre - .9405
                      Scott McIntire, Aberdeen - .9403
 
            Lady 1 - Tessa Myren, Pierre - .9238
                     Jessie Wiedman, Mission  - .8993
 
            Lady 2 - Marlene Hettinger, Mitchell  - .7973
                    Judy Bonefield, Camp Crook - .7740
 
            Sub-Junior- Chet Bryan, Mission- .8791
                     Austin Tennyson, Rapid City  - .8752
 
            Junior - Hunter Weaver, Rapid City - .9226
                     Kody Kaven, Aberdeen  -  .9007
 
            Junior Gold - Chris Nagel, Mitchell - ,9289
 
            Sub-Vet - Darby Fast, Iroquois - .9373
                      Mark Policky, Rapid City - .9291
 
            Veteran - Dave Thorson, Aberdeen - .9384
                      Chuck Manning, Aberdeen - .9303
 
            Sr. Veteran - Bob Barker, Huron  - .9259
                       Jim Graff, Sioux Falls - .8969


Website Builder